Tessék tanulni az USA új adminisztrációjától!
Először is abbahagyni a kontinens elárasztását, aztán megtisztítani a nem idevaló elemektől.
Theresa May belügyminisztersége idején 83 esetben történt jogtalan deportálás, de az iratok szerint az 1960-as évektől kezdve az volt az íratlan irányvonal, hogy csökkenteni kell a nem-fehér brit lakosok számát.
Nyitókép: Theresa May szólal fel a brit parlament alsóházában 2024. május 20-án / fotó: Jessica TAYLOR / UK PARLIAMENT / AFP
A kulturális sokféleségére büszke Nagy-Britanniában csütörtökön nyilvánosságra hoztak egy hivatalos jelentést, amely levéltári anyagok, illetve korábbi titkosított állami dokumentumok alapján azt állítja, hogy 1962-tól kezdve az volt a brit belügyminisztérium bevándorlásügyi szamárvezetője, hogy minél kevesebb nem-fehér bevándorló érkezzen a szigetországba.
A Reuters írása szerint az 1962-ben, 1968-ban, majd 1971-ben hozott bevándorlási törvények célja az volt, hogy csökkentsék a nem fehér bőrű állampolgárok arányát a társadalomban,
és ezek a jogszabályi alapok vezettek oda, hogy ezek alapján valóságos állami visszaélések történtek.
Ilyen például a Windrush-botrány, amelynek során több ezer karibi bevándorlót a szigetországban jogellenes tartottak fogva, jogellenes toloncoltak ki. A gyakorlat 2012-ben kezdődött Theresa May későbbi kormányfő belügyminisztersége idején, és az volt benne a különlegesen ellentmondásos, hogy olyan polgárokat kezdett háborgatni a brit állam, akik 1948 és 1971 között érkeztek a karibi térségből annak érdekében, hogy pótolják a második világháborús emberveszteség miatti munkaerő-hiányt.
Ezekben az években az úgynevezett „barátságtalan környezet”-politika jegyében a bevándorlási hivatal távozásra akarta késztetni ezeket az embereket, a módszerek pedig a következők voltak: útlevél elkobzása, szociális ellátástól való megfosztás, munkahelyről való elbocsátás, néhány tucat esetben pedig jogtalan deportálás Nagy-Britanniából.
Theresa May miniszterelnökségén nagy csorbát ejtett, hogy saját belügyi-bevándorlásügyi gyakorlata miatt végül
2018-ban bocsánatot kellett kérnie állami vezetőként az áldozatoktól, és kártérítést ígért nekik.
A politika alapos felderítésére 2020-ban alakult kutatócsoport, miután a belügyminisztérium jelentése részlegeiben feltárta az eseteket. A 2022-ben elkészült jelentést azonban az akkori konzervatív kormány nem hozta nyilvánosságra, ezt most a Starmer-féle munkáspárti kabinet tette meg.
--